Velikonoce po evropsku

Co si představíte, když se řekne tradiční Velikonoce? Většině lidí se asi vybaví pletené pomlázky, kraslice, hrající všemi barvami a vzory, řehtačky a pečení beránci a mazance. Víte ale, jak slaví tyto svátky ostatní národy v Evropě? Pojeďte je zažít s námi na vlastní kůži. Velikonoce mohou v různých zemích slavit odlišně, ale všechny národy spojuje dobré jídlo, pití, zábava, jedinečná atmosféra a příslib nadcházejícího jara.
Tak co na to říkáte? Uvidíme se na jednom z naších velikonočních zájezdů, kde tyto tradice můžete vidět na vlastní oči?

Velikonoce jsou symbolem jara, a proto je některé národy slaví více než Vánoce. Takovým příkladem je Německo a Rakousko. A jako důkaz toho, že je zima definitivně pryč, se v některých částech těchto zemí pálí suché vánoční stromky. V Bavorsku přehazují přes chalupy vajíčka, aby zajistili že do domu neuhodí blesk a v Rakousku jsou v tomto období k vidění velikonoční ohně, zajišťující dobrou úrodu.

Itálie si velikonoční svátky užívá plnými doušky, pořádají se bohaté hostiny, první jarní pikniky a bujaré oslavy. Stejně jako ve většině zemí, je i zde symbolem Velikonoc vajíčko. Italové vajíčka používají i pro oblíbenou dětskou zábavu, kdy děti vajíčky o sebe navzájem ťukají a vyhrává ten, jehož vajíčko je nejméně poškozené. Ze Sicílie pochází tradice, při které místní oblékají ďábelské masky a červené róby a chytají dobré duše. Večer jsou z města vyhnání armádou andělů, Pannou Marií a Ježíšem. V Říme, za přítomnosti papeže, se koná Křížová cesta, připomínající ukřižování Krista. Typickou slavnostní pro oblast Toskánska je Scoppio de Carro, tzv. výbuch vozů, kdy slavnostní průvod zapálí ohňové divadlo, celá událost se odehrává před florenstským Dómem.

Ve Francii, na Škaredou středu, se na náměstích po celé zemi pálí loutka „Jeho Veličenstva“, tento zvyk má pro Francouze podobný význam jako pro nás pálení čarodějnic. Francouzi se také vyžívají v oblíbeném koulení syrových vajec ze svahu. Vejce má symbolizovat kámen odvalený z vchodu Kristovy hrobky. Následující den, tedy na Zelený čtvrtek, z Francie odlétají všechny zvony. Odnášejí tak s sebou všechno zlé, a na oplátku přinášejí zpět z Říma požehnání od papeže. Asi nejoblíbenějším dnem pro francouzské děti je Velikonoční pondělí. Během dne totiž hledají různé čokoládové zajíčky, vajíčka, slepičky a jiné dobroty. Další oblíbenou zábavou je dětská hra, jejímž úkolem je nalepit na někoho papírovou rybu, aniž by si toho dotyčný všiml.

V Belgii a Holandsku jsou pak k vidění průvody dětí, koledující vajíčka. Místo pomlázky ale mají ozdobenou hůlku Palmpaas, tzv. velikonoční palmu.
V Londýně je s Velikonocemi spojen závod pivovarských spřežení a od 15. století se anglické ženy poměřují v palačinkovém běhu v pantoflích. Velikonoční zvyky dodržuji i královská rodina. Královna každý rok obdaruje tolik poddaných, podle toho, kolik jí je let.

Velikonoce mohou v různých zemích slavit odlišně, ale všechny národy spojuje dobré jídlo, pití, zábava, jedinečná atmosféra a příslib nadcházejícího jara.

Tak co na to říkáte? Uvidíme se na jednom z naších velikonočních zájezdů, kde tyto tradice můžete vidět na vlastní oči?   

 KOMPLETNÍ NABÍDKU VELIKONOČNÍCH ZÁJEZDŮ K PŘÍLEŽITOSTI VÍTÁNÍ JARA NAJDETE ZDE!


 

Velikonoce po evropsku
Velikonoce po evropsku
Velikonoce po evropsku
Velikonoce po evropsku
Velikonoce po evropsku
Velikonoce po evropsku
Velikonoce po evropsku
Velikonoce po evropsku
Velikonoce po evropsku

Zpět na články

Sdílet

Poslední články

Třídenní lyžování v italském Bormiu
Pojeďte s námi na začátek Adventu na Krampuslauf do Schladmingu!
LIDO DI JESOLO - dvoudenní koupání
Dolce gusto - Sladký italský život. Prostě paráda!
Vůně a chutě Provence
Národní parky Rakouska ? Hit letošního léta!
Zpět na články