Semafor nově - od 27.08.2020

Ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví byla vydána i obecná doporučení k chování v přímořských oblastech (s ohledem na vyšší výskyt importu nákazy do ČR z vybraných přímořských letovisek v závislosti na konkrétních událostech/způsobu chování turistů). 
MZV i nadále doporučuje cestovat do ostatních zemí světa (označených červeně a neoznačených žádnou barvou na tzv. Semaforu) jen v nezbytných případech vzhledem k epidemiologické situaci, z důvodů rozsáhlých restriktivních opatření a výrazných komplikací v dopravě. 

Od pondělí 24. 8. 2020 dochází ke změně pro české občany a cizince, kteří do České republiky přicestují ze Španělska. Španělsko (s výjimkou Kanárských ostrovů) bude vyřazeno ze seznamu zemí s nízkým rizikem nákazy COVID-19. Bezprostředně po návratu do ČR tak bude platit povinnost telefonicky nebo jiným vzdáleným přístupem kontaktovat příslušnou krajskou hygienickou stanici (podle místa trvalého bydliště) a bezodkladně se na vlastní náklady podrobit RT-PCR testu na SARS CoV-2. Výsledek je pak nutné oznámit dané hygienické stanici nejpozději do 72 hodin od vstupu na území ČR. Výjimku z testování mají osoby mladší 5 let.

Velká Británie
Spojené království od 29. srpna 2020 od 04:00 zavede karanténní opatření pro cestující z České republiky. Ti po svém příjezdu či příletu do Spojeného království budou muset podstoupit karanténu v délce 14 dní. Až na výjimky musí před cestou do Spojeného království všichni cestující vyplnit tzv. kontaktní formulář. Další podrobnosti na webu ZÚ ČR v Londýně.

Itálie
Povinnost vyplnit čestné prohlášení mají všichni, tedy i ti, kteří zemí jenom projíždí (transit). Vzor formuláře v AJ naleznete v příloze. Více informací naleznete na webu ZÚ v Římě - https://www.mzv.cz/rome/cz/viza_a_konzularni_informace/konzularni_informace_pro_italii/informace_k_cestovani_ceska_republika.html.

Rakousko
Při návratu z Chorvatska přes Rakousko je nutné vyplnit formulář (ke stažení zde – v AJ a NJ) a projet zemí bez zastavení. Připouští se pouze krátká hygienická zastávka (nejlépe na méně exponovaných místech).
Více informací naleznete na webu ZÚ ČR ve Vídni - https://www.mzv.cz/vienna/cz/viza_a_konzularni_informace/informace_pro_cesty_a_pobyt/cestovani_z_chorvatska_pres_rakousko_do.html

Ukrajina
Ukrajinská vláda na zasedání dne 26.8. rozhodla o opětovném zákazu vstupu cizinců do země od 29. srpna do 28. září. Výjimku hodlá udělit jen přesně vymezeným skupinám cizinců, mj. cizincům s trvalým pobytem, studentům ukrajinských škol, vojákům v řadách armády, diplomatům a jejich rodinným příslušníkům, řidičům a pilotům nebo cizincům tranzitujícím v rozmezí dvou dnů do jiné země.
Pro další informace sledujte dále webové stránky ZÚ Kyjev.

Roušky v zájezdových autobusech
Povinnost nosit roušky ve veřejné dopravě od 1.9. se nevztahuje na zájezdové autobusy nebo školní zájezdy (nejedná se o veřejnou dopravu).

Chorvatsko
Minimálně do 7. září zůstává Chorvatsko pro české turisty „zelené“ – TZ naleznete ZDE.

MZV ČR doporučuje před cestou uzavřít cestovní pojištění obsahující i léčebné výlohy pro případ onemocnění COVID-19. 

Semafor nově - od 27.08.2020

Zpět na články

Sdílet

Poslední články

Třídenní lyžování v italském Bormiu
Pojeďte s námi na začátek Adventu na Krampuslauf do Schladmingu!
LIDO DI JESOLO - dvoudenní koupání
Dolce gusto - Sladký italský život. Prostě paráda!
Vůně a chutě Provence
Národní parky Rakouska ? Hit letošního léta!
Zpět na články