Kam mohu jet a za jakých podmínek?

Podmínky pro cesty do zahraničí? S námi se snadno zorientujete!

Přehledné znázornění podmínek pro cesty do nejvíce navštěvovaných zemí každému usnadní orientaci v nepřeberném množství nařízení, opatření a nutných náležitostí před každým výletem. Jelikož se mění celkem dynamicky v návaznosti na aktuální epidemiologickou situaci, denně pro Vás kontrolujeme veškeré dostupné informační stránky. Nemusíte tak trávit hodiny u internetu nebo na telefonu. 

TOP DESTINACE

Chorvatsko:

Při vstupu je nutno předložit:  

 • negativní RT - PCR test ne starší 48 hodin
 • nebo rychlý antigenní test na SARS-CoV-2, který je zveřejněn na Společné listině rychlých antigenních testů, které mezi sebou uznávají členské státy EU, ne starší 48 hodin, vydaný lékařským zařízením nebo akreditovanou laboratoří a podepsaný lékařem, s tím že výsledek testu musí viditelně uvádět výrobce testu a/nebo komerční název testu.
 • nebo potvrzení o očkování proti nemoci COVID-19 pro osoby, u kterých uplynulo alespoň 22 dní od očkování prví dávkou

K zajištění plynulého provozu na hraničních přechodech a zkrácení čekací doby je doporučené veškeré potřebné údaje k pobytu v Chorvatsku vyplnit před cestou a to prostřednictvím formuláře na webové stránce entercroatia.mup.hr. Formulář je k dispozici v několika potřebných jazykových mutacích včetně české. Po vyplnění formuláře dostanou cestovatelé potvrzení nahlášení cesty a zároveň všechny potřebné informace pro pobyt v Chorvatsku. I nadále bude možné všechny potřebné informace nahlásit přímo na hraničních přechodech.

Pro návrat z Chorvatska zpět do České republiky je nutné vyplnit elektronický Příjezdový formulář (https://plf.uzis.cz/). Při cestě autobusem je nutné si zajistit antigenní test před nástupem do autobusu. 

Itálie:

Při vstupu je nutno předložit:  

 • Pro přijíždějící ze zemí kategorie C, kam spadá i Česká republika, je povolen vstup s negativním PCR nebo antigenním (provedeným výtěrem) testem ne starším 48h. (Platí pro příjezdy z EU, zemí Schengen, UK a Izraele.)
 • Výjimku z testu mají děti mladší 2 let.
 • Každý cestující musí před vstupem na území Itálie vyplnit a odeslat digitální elektronický formulář, tzv. digital Passenger Locator Form (dPLF), který je k dispozici na adrese https://app.euplf.eu/#/ Nezletilé děti mohou být registrovány v jednom formuláři spolu s doprovázející dospělou osobou. Pouze ve výjimečných případech, například při nemožnosti přístupu k potřebné technologii, bude umožněno se i nadále prokázat vytištěným čestným prohlášením (https://www.esteri.it/mae/en/ministero/normativaonline/decreto-iorestoacasa-domande-frequenti/focus-cittadini-italiani-in-rientro-dall-estero-e-cittadini-stranieri-in-italia.html ). 

Cestující musí před cestou do ČR oznámit svůj příjezd krajské hygienické stanici příslušné podle místa bydliště, a to vyplněním Příjezdový formulář (https://plf.uzis.cz/), potvrzení o jeho vyplnění předložit hraniční kontrole.

V případě cesty do ČR veřejnou dopravou (zejm. letadlem, vlakem, autobusem) cestující musí podstoupit antigenní test (provedený max 24 h před začátkem cesty), nebo RT-PCR test (provedený nejvýše 72 hodin před zahájením cesty do ČR) a musí disponovat písemným potvrzením akreditované laboratoře o jeho výsledku. Potvrzení o výsledku testu bude vyžadováno dopravci jako podmínka pro přijetí cestujícího k přepravě a cestující jej musí na vyžádání předložit hraniční kontrole v ČR. V případě cesty do ČR individuální přepravou není třeba disponovat testem před započetím cesty, ale je povinnost postoupit antigenní nebo RT-PCR test na přítomnost SARS-CoV-2 nejpozději pátý den po příjezdu do ČR.

Rakousko:

Do Rakouska je možno cestovat za turistickým účelem. Nezávisle na účelu pobytu je vstup do Rakouska možný pouze s negativním testem - anebo alternativně s dokladem o vakcinaci, prodělané nemoci či dokladem o prokázání neutralizačních protilátek. Odpadá povinnost karantény. Nadále trvá povinnost elektronické registrace před cestou. 

Maďarsko: 

Občan České republiky na základě dvoustranné dohody mezi Maďarskem a Českou republikou počínaje dnem 15. května 2021 může volně vstoupit na území Maďarska, pokud se prokáže Certifikátem o provedeném očkování nebo Potvrzením o provedeném očkování. Vstup do Maďarska je možný ihned po první dávce, při návratu do ČR se vyžaduje 22 dní po prvním očkování, jinak občan ČR musí jít do izolace a do 5-ti dnů na PCR test. Děti do 18 let, které cestují s rodiči, mají do Maďarska volný vstup.  

Slovensko:  

Všichni cestující se musí zaregistrovat na adrese korona.gov.sk/ehranica před příjezdem na Slovensko. 

Od 01.06.2021 platí vstup s podmínkou prokázání se Certifikátem EU pro digitální onemocnění COVID, které dokládá, že daná osoba má buď:

 • byla očkována proti COVID-19 (typ a výrobce očkovací látky, počet dávek, datum očkování);
 • obdržel negativní výsledek testu, PCR nebo rychlý antigen s názvem testu, datem a časem zkoušky, centrem zkoušky a výsledkem (samostatné testy nejsou platné);
 • získané z onemocnění COVID-19 (pozitivní výsledek testu PCR platný po dobu 180 dnů).

Belgie:  

Od 01.06.2021 platí vstup s podmínkou prokázání se Certifikátem EU pro digitální onemocnění COVID, které dokládá, že daná osoba má buď:

 • byla očkována proti COVID-19 (typ a výrobce očkovací látky, počet dávek, datum očkování);
 • obdržel negativní výsledek testu, PCR nebo rychlý antigen s názvem testu, datem a časem zkoušky, centrem zkoušky a výsledkem (samostatné testy nejsou platné);
 • získané z onemocnění COVID-19 (pozitivní výsledek testu PCR platný po dobu 180 dnů). 
Více informací najdete na těchto stránkách:

MZV ČR - informační rozcestník k cestám do zahraničí Ministerstva zahraničí ČR ZDE 

Doporučujeme přehledně zpracovaný portál RE-OPEN EUROPE, kde najdete velmi hezky udělanou mapu EU s popisem všech podmínek přeložených do ČJ z místních zdrojů. Stránka k dispozici ZDE. Dále je možné si stáhnout do mobilu aplikaci Re-open EU na Google Play nebo Apple Store.

 

Kam mohu jet a za jakých podmínek?
Kam mohu jet a za jakých podmínek?
Kam mohu jet a za jakých podmínek?
Kam mohu jet a za jakých podmínek?

Zpět na články

Sdílet

Poslední články

Zimní linková doprava do Francie
Autobusem bezpečně a levně do Chorvatska i Itálie
Novinka v cestovním pojištěn - ERGO
Otevírací doba mezi svátky
Cestování do zahraničí od 30.11.2020
Zpět na články