Jesličky všude kam se podíváš

Co je pro Vás symbol Vánoc? Vánoční stromek, dárky, dekorace, Popelka, vánoční cukroví nebo kapr? Například v Itálii představují symbol Vánoc již po staletí jesličky.

Vydejte se s námi do Ligurie a prohlédněte si zcela originální světelný betlém, který byl poprvé rozsvícen roku 2008. Jedná se o největší betlém svého druhu na světě, jehož součástí je 300 postav v životní velikosti. Na celou výstavbu bylo použito 17000 žárovek, takže budete svědky skutečně ojedinělé podívané. 


Samozřejmě i v italských domácnostech se setkáte s vánočním stromkem, který přinesly na Apeninský poloostrov britsko-americké jednotky za druhé světové války. Kde vlastně vznikly první jesličky? Postavil je v roce 1223 v Grecciu František z Assisi a během několika let se zvyk rozšířil po celé Itálii i do rodin, které nebyly věřící. V Římě se každoročně koná soutěž o nejnápaditější napodobení místa, kde se narodil Ježíš. V tomto okamžiku jich je asi sto, včetně těch velkých na Svatopetrském náměstí. Jesličky staví už 8.prosince, avšak Ježíšek je do nich ukládán až na Štědrý den. Výroba jesliček je tradicí po celá staletí taktéž v Neapoli. Nejenže se tu vyrábí klasické postavičky pastýřů a andělů apod., ale našli byste tu i postavy světových politiků jako je Obama, Sarkozy nebo Berlusconi. V 18. století se betlémy v Neapoli dočkaly nevídaného boomu, neboť nesměly chybět v žádné šlechtické rodině, které mezi sebou dokonce soutěžily, která má betlém nákladnější. Hlavním aspektem byl počet postaviček oblečených do drahých šatů a pravých šperků. Betlémy jsou v Neapoli atraktivní celoročně. Na ulici Via San Gregorio Armeno najdete obchody s betlémy všech velikostí. V bývalém klášteře Svatého Martina byste si mohli prohlédnout kolekci z 16. století, která obsahuje 160 lidských postaviček. Taktéž v Ligurii byste našli opravdovou raritu, a to konkrétně v Manarole, kde se nachází největší světelný betlém na světě zapsaný do Guinessovy knihy rekordů. Rozsvěcuje se pravidelně 8.prosince. Autorem je Mario Andreoli, který se tomuto projektu věnoval více než 30 let. Betlém se skládá z elektronických kabelů dlouhých 8 km, 17000 žároviček a 300 postav v životní velikosti. Jesličky všude kam se podíváš

Jesličky všude kam se podíváš
Jesličky všude kam se podíváš
Jesličky všude kam se podíváš
Jesličky všude kam se podíváš
Jesličky všude kam se podíváš
Jesličky všude kam se podíváš
Jesličky všude kam se podíváš
Jesličky všude kam se podíváš

Zpět na články

Sdílet

Poslední články

Pojeďte s námi na začátek Adventu na Krampuslauf do Schladmingu!
LIDO DI JESOLO - dvoudenní koupání
Dolce gusto - Sladký italský život. Prostě paráda!
Vůně a chutě Provence
Národní parky Rakouska ? Hit letošního léta!
Velikonoční otevírací doba
Zpět na články