Norsko

Popis

Norsko, země plná úchvatných přírodních pokladů v podobě dech beroucích fjordů, rozlehlých hornatých oblastí a bezpočtu malých ostrovů a ostrůvků lemujících její západní pobřeží. Kdo z nás nezatoužil se tam jednou podívat...

Skandinávský stát je dnes vyhledávaný především kvůli své charakteristické krajině. Panenská příroda s rozlehlými lesy a loukami vybízí každého k turistice. Celé dny se tu můžete jen tak toulat norskou krajinou a nenarazíte skoro na žádnou známku civilizace. Pokud máte rádi hory, tak si čas můžete zkrátit výstupem na jeden z tisíce vrcholů a hodiny se kochat krásnou okolní scenérií. Stejně tak můžete zkusit své štěstí v lovu ryb nebo se svést na raftu. Dokonalým zážitkem jistě bude výlet na trajektu, který vám ukáže nepopsatelnou nádheru tamních fjordů. Země, kde slunce skoro nezapadá, láká i na bohatou faunu. Potkat se tu můžete se soby, losy, liškami nebo pižmoni. Pokud budete mít štěstí, můžete z trajektu spatřit i kosatky.

Co jsou to vlastně ty vyhlášené fjordy?
Fjord je pozůstatek z doby ledové, kdy ledovcová činnost vytvořila dlouhé a úzké mořské zálivy. Ty vznikaly v hornatých oblastech v blízkosti moří a oceánů vlivem tlaků postupujících ledovců.

Mořské pobřeží se táhne kolem Norska více jak 2 500km. Je to prostě země zcela jiných měřítek. Například z hlavního města Osla putujete na sever skoro tak daleko jako z Prahy do Říma. Cestování je tak každodenní součástí běžného života. Pro turisty je v Norsku samotná cesta touto zemí stejně úchvatná jako její cíl. nejlépe se všude dostanete vlaky, kvalitními autobusy a trajekty, které hlavně na západě země fungují stejně jako naše MHD.

V Norsku se můžete těšit nejen na přírodu, ale i velmi srdečné a vřelé obyvatele tohoto státu. Na první pohled se vám mohou zdát chladní a odtažití. Když se s nimi ale dáte do řeči, překvapí vás jejich přátelská povaha i ochota pomoci. Norové vás mohou překvapit i bohatou kulturou a pestrou historií, která je naučila nespoléhat na náhodu. Jedná se o velmi praktické a plánující lidi, kteří dbají na ekologii a ochranu přírody stejně jako na kvalitu života. Z tohoto důvodu mají například velmi dobře propracovaný sociální systém podporující mladé Nory neodcházet do velkých měst a začít svůj život s podporou i na méně osídleném severu Norska.

Norská kuchyně vychází z přírody a jejího rázu. Vzhledem ke způsobu života a ne příliš příznivému počasí, tedy jiným možnostem zemědělství, je většina potravin uchovávána sušením a nebo nakládáním do soli, např. sušené a solené ryby, uzené maso, plochý chléb nebo sýr Gammalost. Norská kuchyně kladně opravdu velký důraz na využívání  ryb, především se jedná o lososy, tresky, makrely, sledě. K dostání je stále i velrybí maso. 
Oblíbená je tu i zvěřina, jako sob, los, zajíc, kachna. Norové jedí převážně studená jídla. Jediným teplým jídlem bývá večeře. Velké oblibě se zde těší obložené chlebíčky s s garnáty, masem, salátem a majonézou. Ideálně si ladí s norským sýrem charakteristické hnědé až karamelové barvy.

Pokud si chcete vychutnat k jídlu skleničku, tak se připravte, že cena je dost vysoká. Alkohol se v běžném obchodě kromě piva prodejného do 18:00 koupit nedá. Pro víno si tak musíte to baru, restaurace nebo specializované prodejny.

Ceny jsou v Norsku mnohdy i 2,5x vyšší než v České republice. Ta krása kolem za to ale opravdu stojí!