Dánsko

Království dánské - Kodaň

16.8. - 18.8.2024
Bez stravování
Praha
2 noci
od 3 190 Kč
Detail zájezdu

Popis

Dánské království je státním celkem a konstituční monarchií. Celkem se skládá ze tří celků – Dánska, Faerských ostrovů a Gronska, do Evropské unie patří jen Dánsko, jehož hlavním městem je kouzelná Kodaň. Symbolem tohoto hlavního města je soška Malé mořské víly, hledící daleko do širého moře. Srdcem Kodaně je Radniční náměstí s velkou radnicí, vybudovanou v letech 1892–1905.

Jen kousek pěšky od Radničního náměstí se nachází Zahrady Tivoli, ve kterých naleznete oblíbený zábavní park. Park se rozléhá na ploše 250x350 metrů. Najdete zde atrakce od obyčejných kolotočů, až po děsivou horskou dráhu. Zábavní park byl založen r. 1843 a je druhým nejstarším zábavním parkem na světě.

Ještě chvíli zůstaneme u zábavních parků, zde je určitě na místě zmínit Legoland, ve měste Billund, který byl otevřen již od roku 1968, nedaleko původní továrny. Naleznete zde například 14m vysokou sochu indiána, vyrobenou z lega, nebo třeba pirátský hrad s piráty v životní velikosti. Užít zábavu si můžete na vodních atrakcích, nebo dračí horské dráze.

Krásné jsou 3 Kodaňské zámky: AMALIENBORG, který je oficiálním sídlem dánské královny, CHRISTIANBORG je sídlem dánského parlamentu a nakonec i ROSENBORG, ve kterém jsou uloženy dánské korunovační klenoty.
Renesanční zámek KRONBORG se nachází v Helsingoru, nedaleko Kodaně a je zapsán ve světovém dědictví UNESCO.

Za zmínku rozhodně stojí i Dánská kuchyně, která se od té naší velice liší. Národním jídlem je SMØRREBRØD, v překladu „chléb s máslem“. Plátek hustého tmavého chleba s máslem a na něm teplé či studené maso, ryba, nebo sýr, dochucen je pak nejrůznější oblohou, zeleninou nebo omáčkou. Nejčastěji můžete ochutnat ve variantě se slanečkem nebo plátkem hovězího masa. Ochutnejte také typickou, červenou klobásu PØLSE, lehce kořeněnou a vyrobenou z vepřového masa. Ochutnávku ukončete sladkými koblihovými kuličkami AEBLESKIVER plněnými jablkami.