Česká republika

Popis

Česká republika je významným turistickým cílem. Nabízí návštěvníkům nejen bohatství historických památek, ale i rozmanité přírodní bohatství, hory, rybníky, jeskyně, lázně s minerálními prameny, folklor aj.

Česká republika je vnitrozemský stát ležící ve Střední Evropě mezi 51 03´ a 48 33´ severní délky a 12 06´ a 18 52´ západní šířky. Na západě sousedí s Německem (815 km), na severu s Polskem (762 km), na východě se Slovenskem (252 km) a na jihu s Rakouskem (466 km). Hranice s Německem, Slovenskem a z velké části i s Polskem je tvořena vysokými horami, a proto je po většinu svého casu neměnná. Historicky se Český stát dělí na tři části. První částí jsou Čechy ležící na Západe s 6.3 mil. obyvatel a Prahou jako centrem, druhou částí je pak Morava zabírající východní část (3,2 mil. obyvatel), s největším městem Brnem. Severovýchodní část tvoří zbylá oblast Slezska (0,5 mil. obyvatel) s hlavním centrem Opavou. Vetší část Slezska byla zabrána Pruskem během války o rakouské dědictví v roce 1740 a nyní patří k Polsku i se svým nejvýznamnějším městem – s Proslaví. Hranice mezi Slezskem a Moravou (a částečné mezi Moravou a Čechami) probíhající středem důležité oblasti tyto dva celky nevýhodné rozděluje. I proto se současné rozdělení země od původního často liší.

Pohoří – Povrch České republiky je z velké části pokryt pohořími s vrcholy s výškou srovnatelnou s ostatními evropskými zeměmi. Nejvyšší horou je Sněžka (1602 m) ležící v Krkonoších, bod s nejnižší nadmořskou výškou se nachází v místě, kde řeka Labe opouští republiku (116 m). Většina území spadá do Českého masívu a pouze východní část Moravy tvoří Západní Karpaty. Pohoří převážné tvoří hranice. Směrem z jihu na západ, podél rakouské hranice začínají nejprve Novohradské hory (Kamenec - 1072 m), na ne navazuje rozsáhlé pohoří Šumava (Plechý- 1378 m), které pokračuje pres hranici s Německem, a dále pak Český les (Čerchov - 1042 m). Všechna tato pohoří zdobí mírné bohaté zalesněné svahy. Sever země obklopují Krušné hory (Klínovec - 1244 m) s náhorními plošinami a lesy, které byly již částečné zničeny kyselými dešti. Severní hranici s Polskem tvoří Jizerské hory (Smrk - 1124 m) s navazujícími Krkonošemi (Sněžka - 1602 m), dále pak následují Orlické hory (Velká Deštná - 1115 m), Kralický Sněžník (1423 m) a Jeseníky (Praděd - 1491 m), které pokrývají rozsáhlou část severní Moravy a Slezska. Slovenskou hranici formují Moravskoslezské Beskydy (Lysá Hora - 1323 m), Javorníky (Velký Javorník - 1071 m) a Bílé Karpaty (Velká Javořina - 970 m). Tato pohoří jsou částí Západních Karpat. Nejrozsáhlejší a jedno na pohled z nejpříjemnějších pohoří – Českomoravská vrchovina (Javořice - 837 m) - se rozkládá na hranici Cech a Moravy. Česká republika má však kromě již zmíněných pohoří také množství zajímavých krasových území - např. Český kras, 20 km severně od Prahy, Moravský kras, 20 km severně od Brna – s obrovským počtem jeskyň. Dále pak se cizinec muže pokochat pohledem na pískovcová "skalní města" (Českosaské Švýcarsko, Český Ráj či Adršpašsko-Teplické skály).

Území České republiky je jedním z nejvýznamnějších zdrojů vody pro většinu evropských řek. Ne nadarmo jsou také Čechy nazývány "střechou Evropy" ležící na hlavním evropském vodním predelu. Největší objem vody je odváděn do Severního more, kam ústí řeka Labe nesoucí vodu z většiny českého území. Jejím hlavním přítokem je řeka Vltava protékající Prahou. Voda z Moravy je odváděna především do Černého more rukou Moravou, jenž se vlévá do Danuty, a jejími hlavními přítoky Dyjí a Bečvou. Odra a její přítok, řeka Opava ústí do Baltského more, stejné Nisa pramenící v Cechách. Nejdelší rukou České republiky je Vltava (440 km), rukou s největším průtokem je Labe (s průměrným průtokem 308 m2/sek. na hranicích). Čechy neoplývají bohatstvím přírodních jezer. Jedním z mála takových je např. Černé jezero (18 ha) na Šumavě. Na druhé straně je tu však ohromné množství rybníku – největším z nich je Rožmberk (489 ha) - a přehradních nádrží. Ty jsou většinou zakládány na velkých řekách a slouží jako pohon vodním elektrárnám, jako zdroje pitné vody či k rekreačním účelům a zavlažování. Nejdůležitější kaskáda 5 nádrží byla vytvořena na reci Vltavě s největší přehradní nádrží Orlík (hloubka 91 m). Vodní nádrž Lipno na horním toku reky Vltavy zabírá rozlohu 4 870 ha. V západních Cechách jsou časté přírodní minerální prameny.
Klima – Česká republika leží na rozhraní oceánského a kontinentálního klimatu. Nejteplejší oblast se nachází na jihu Moravy (průměrná roční teplota v Hodoníne - 9,5 stupňů Celsia), nejstudenější pak na severu Cech v horské oblasti (Sněžka v Krkonoších - 0,2 stupňů Celsia). Nejvyšší teplota byla naměřena v Praze v roce 1983 (40,2 stupňů Celsia), nejnižší teplota byla zjištěna v Českých Budějovicích roku 1929 (-42,2 stupňů Celsia). Největší srážky jsou zaznamenávány v létě (červenec), nejnižší v zimě (únor). Srážky bývají nepravidelné. Největší objem srážek – Jizerské hory (1700 mm / ročně), Beskydy (1532 mm / ročně), nejnižší – kladenská oblast, Žatec (450 mm / rok).

Na území České republiky se vyskytuje více než 3 000 druhu rostlin. Ty nejvzácnější pocházejí ještě z doby ledové. Většina území leží v pásmu Středoevropského hercynského a sudetského regionu, což ukazuje na lesy rostoucí v málo úrodné pude. V nížinách na jižní Moravě, okolo reky Labe a reky Moravy se rozprostírá oblast teplomilných panonských rostlin. Východní část Moravy patří k Západním Karpatům. Počet druhu zvířat je odhadován na 50 000. Tento počet zahrnuje i různé formy hmyzu. Množství druhu savců se pohybuje okolo 80. Při zvláštních příležitostech se zde objevují i medvědi, vlci či rysové (především podél slovenské hranice). 300 druhů je chráněno zákonem.

Od momentu přechodu pres hranice vstupuje návštěvník do rozmanitého přírodního prostředí s měnící se krajinou a s mnoha historickými městy a městecký, rázovitými vesnicemi s překrásnou lidovou architekturou, s četnými nedávno rekonstruovanými zámky, starými hrady a kostelíky. Vidět lze neprostupný prales na Šumavě, drsné Krkonoše a Krušné hory, Jeseníky a Beskydy, horolezci oblíbené Prachovské skály či Českosaské Švýcarsko se skalními městy a zajímavými skalními útvary i mnohé krasové oblasti s četnými jeskyněmi. Oblíbená je jihočeská krajina se stříbřitou hladinou stovek rybníku či jihomoravské oblasti proslulé pěstováním excelentních vín, která lze ochutnat v rozmanitých vinných sklípcích.
Česká republika je odedávna známá také pro své vyhlášené lázně a minerální prameny, z nichž nejznámější, zdaleka ne však jediné, jsou západočeské Karlovy Vary a Mariánské a Františkovy Lázně. V posledních letech se začíná rozvíjet i agroturistika, tematické pobyty (jako např. pivovarnictví, gastronomie, vinařství), pobyty s aktivním sportováním či rekreační možnosti pro rodiny s malými dětmi či pro seniory.
Hlavní město Praha se svým jedinečným komplexem historických budov, muzeí a galerií a s nekonečným bohatstvím kulturních programu po celý rok je jisté nejatraktivnější cíl většiny turistu. Česká republika nabízí další dlouhou radu pozoruhodných památkové chráněných mest a obcí či objektu.
Některé z nich jsou zapsány v seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO, je jich celkem 11. Je to: historické jádro hlavního města Prahy, Český Krumlov, Telč, Kutná Hora, kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru, Lednicko-Valtický areál, areál Arcibiskupského zámku a Podzámecké zahrady v Kroměříži, jihočeská obec Holašovice, Morový sloup nejsvětější trojice v Olomouci a vila Tugendhat v Brně.


Nejvýznamnejší z hlediska cestovního ruchu je Praha. V roce 1999 ji navštívilo 57,6% ze všech návštěvníků České republiky. Praha je významné evropské kulturní stredisko s radou divadel, muzeí, galerií a výstavních síní. Evropská dopravní križovatka. Praha je neobycejne bohatá na významné architektonické stavby všech epoch. Historické jádro mesta o rozloze 866 hektaru je od roku 1992 zapsáno do Seznamu svetového kulturního a prírodního dedictví UNESCO. Praha je rovnež jedním z devíti mest, kterým Evropská unie udelila titul Evropská metropole kultury pro rok 2000.

Dalším významným regionem jsou západní Čechy. Navštívilo je 14,0% obyvatel. Turistický region Západočeské lázně se svojí neobycejne krásnou a dochovanou prírodou, památkami a turisticky atraktivními místy se stal místem vyhledávaným turisty. Lázne: Karlovy Vary, Františkovy Lázne, Mariánské Lázne, Jáchymov,…

Jižní Moravu navštívilo 10,5 % turistu. Jednou z prvních vecí, kterou si clovek vybaví pri vyrcení pojmu jižní Morava, je dozajista víno, vinice, vinné sklepy, vinobraní a další obmeny tohoto vdecného a vecného tématu. Bohatý folklór. Lednicko-Valtický areál je zapsaný do seznamu UNESCO. Národní park Podyjí je významná biosférická rezervace.CHKO Moravský kras - nejstarší chránená krajinná oblast na Morave.

Jižní Čechy – 8,8% turistu. Krajina tohoto regionu není poznamenána pusobením velkých prumyslových podniku, dukazem cehož je množství chránených území. Zdejší kraj je vyhledávaným turistickým cílem nejen pro své prírodní krásy, ale též pro množství historických památek a dobré podmínky pro cyklistiku a vodní sporty.

Severní Morava – 7,1% turistu
Strední Čechy – 5,1% turistu
Východní Čechy – 4,9% turistu
Severní Čechy – 2,7% turistu