Odjezdová místa

Popis

Krakovská továrna Oskara Schindlera za druhé světové války chránila stovky Židů, kteří tvořili polovinu zaměstnanců. Po likvidaci krakovského ghetta se Schindlerovi podařilo zřídit v těsné blízkosti továrny pobočný tábor pro lidi, kteří by jinak skončili v plynových komorách. Na těchto lidech sice vydělával, avšak těmito penězi uplácel esesáky a gestapáky, aby nad zaměstnáváním Židů přimhouřili oči.
Nikdo neměl o továrnu dlouho zájem, až když získal film Stevena Spielberga Schindlerův seznam několik Oscarů, začala se veřejnost zajímat a město objekt koupilo v roce 2005. Postupem času se z něj stalo muzeum o historii Krakova a Židů během 2. světové války
V rámci zájezdu navštívíte i místo, kde už Židé tolik štěstí neměli, a tím je koncentrační tábor Osvětim, kde zemřelo více než 1,5 milionů nevinných lidí, většinou z nich byli právě Židé.

Program

1. Den: Odjezd v brzkých ranních hodinách. Dopoledne návštěva bývalého koncentračního tábora Osvětim. Následovat bude 3,5 hodinová prohlídka památníku s místním průvodcem. V rámci prohlídky se dozvíte mnohé zajímavosti.Kromě sadistických experimentů páchaných na lidech, jejichž nejznámějším vykonavatelem byl lékař Josef Mengele, umírali vězni v plynových komorách nebo u „Stěny smrti“, před kterou byli zastřeleni nebo oběšení. Mnozí zemřeli také následkem hladu a vysílení, neboť dostávali každý den stejnou stravu, kterou byla řídká polévka s hrachem.
Nejpůsobivěji působí na návštěvníky vitríny plné vlasů, protéz, brýlí, bot atd.
Poté přejezd do Březinky, kde si budete moci prohlédnout další část komlexu, na němž se nacházelo cca 300 budov, v níž panovaly kruté podmínky. Zde končily koleje, z některých transportovaných se stali vězni, druzí skončili rovnou v plynové komoře. Vězni trpěli nedostatkem vody a velmi špatnými hygienickými podmínkami. Odpoledne přejezd do Krakova, kde si prohlédnete hlavní památky, jako například Královský hrad Wawel představující místo nejstaršího osídlení Krakova a pozdější sídlo polských králů. Dále uvidíte Katedrálu sv. Stanislava a sv. Václava, kde se konaly korunovace, ale také zde polští králové nalezli poslední místo k odpočinku. Chybět nebude ani Biskupský palác, který je spjat s papežem Janem Pavlem II, středověké náměstí Rynek Glowny s tržnicí Sukiennice, Mariánský kostel nebo pomník básníka Adama Mickiewicze. Přejezd na ubytování

2. Den: Po snídani návštěva Schindlerova muzea, v jehož chodbách a bývalých kancelářích můžete vidět velmi zajímavou expozici, věnovanou nejen „jeho Židům“, ale válečným dějinám města za nacistické okupace. Budete moci vidět původní hrnky, které se tu vyráběly, originální nástěnnou mapu z Schindlerovi kanceláře a rovněž je tu dřevěná podlaha, která vrže jako za války. Navíc se můžete projít známými interiéry z filmu Schindlerům seznam. Odpoledne se přesunete do židovského části Kazimierz, která byla od středověku po staletí domovem největší židovské komunity v Evropě. Uvidíte zde například Starou synagogu, kde se dnes nachází muzeum kultury a historie krakovské židovské obce. Dále židovský hřbitov Remuh, který je nejstarším v Polsku. Odjezd do ČR v 17:00 hod, příjezd do Prahy kolem půlnoci.

Cena zahrnuje

Autobusovou přepravu
Ubytování se snídaní
Vstup do památníku Auschwitz a do Schindlerova muzea
Služby průvodce
Služby místního průvodce v památníku Auschwitz

Cena nezahrnuje

Vstupné do památek v Krakově
Cestovní a úrazové pojištění
Příplatek za jednolůžkový pokoj

Nástup / Výstup

PRAHA – 01:00 HOD PROTI HLAVNÍMU VLAKOVÉMU NÁDRAŽÍ, PARKOVIŠTĚ U SKLENĚNÝCH KOPULÍ
JIHLAVA – 02:30 PARKOVIŠTĚ U BILLY (TŘÍDA LEGIONÁŘŮ)
BRNO – 03:45 UL. ROOSVELTOVA U JANÁČKOVA DIVADLA
OSTRAVA – 06:15 UL. 28. ŘÍJNA (NAPROTI DIVADLU PETRA BEZRUČE)

ČASY ODJEZDŮ JSOU POUZE ORIENTAČNÍ. CESTOVNÍ KANCELÁŘ SI VYHRAZUJE PRÁVO NA ZMĚNY ČASŮ ODJEZDŮ

Pro pořádání zájezdu je stanoven minimální počet účastníků zájezdu na 32 osob, pokud není ve smlouvě o zájezdu, nebo v potvrzení o zájezdu uvedeno jinak. Vega Tour s.r.o. má právo zrušit zájezd do 7 dní před nástupem na zájezd při nenaplnění požadovaného počtu účastníků.

O destinaci

Ještě před několika lety se jezdilo do Polska především na nákupy. K současným polským hitům patří především Krakow, solný důl Wieliczka, Wroclaw, anebo Osvětim, která dává návštěvníkům nahlédnout do ponurého osudu mnoha Židů. V Polsku se ovšem nachází spousta jiných míst, která stojí za návštěvu.

Uznejte sami, kdo by nechtěl navštívit například město, jehož dominantu tvoří ufo? Tímto městem jsou Katovice, které jsou cílem turistů především díky industriální historii a památkám. Dříve tu fungovalo patnáct dolů, v dnešní době tu najdeme pouhé čtyři. V místech, kde se dříve nacházel Důl Katovice, byla v sedmdesátých letech minulého století vybudována multikulturní hala Spodek, která svým tvarem připomíná létající talíř a návštěvníky okouzlí především v nočních hodinách díky fascinujícímu osvětlení. Jeho prostory jsou využívány k pořádání koncertů, sportovních a jiných kulturních akcí.

Další pozoruhodnou budovou je Mrakodrap, postavený ve 20. letech minulého století jako první výšková budova v Polsku. Jedná se o památník slezských povstalců tvořen třemi křídly, které symbolizují povstání z roku 1919, 1920, a 1921. Zajímavé je taktéž Slezské muzeum, jehož většina prostorů se nachází pod zemí v prostorách bývalého dolu Varšava. Ve městě najdete rovněž muzeum nejmenších knížek světa Zikmunda Śkockého a v něm knížky psané na zrníčku máku. Při návštěvě města byste neměli zapomenout taktéž na nějakou místní specialitu. Jednou z nich je Rolada Šlonsko, což je roláda z hovězího masa, podávaná s bramborovými knedlíky a červeným zelím. Milovníky ryb jistě potěší Hekele, sleďový salát s vejci, okurkami, pepřem a hořčicí.

V hlavním městě Varšava žilo do doby holocaustu hned po městě New York nejvíce židů, jejichž kořeny spadají do roku 960. Nacházela se tu velká synagoga, která rovněž patřila k největším na celém světě. Nacisty byla zničena roku 1943. Dochovala se však novorománská synagoga z přelomu 19. a 20.stol, která je nejvýznamnějším místem židovských setkání. Kromě kulturních akcí se tu konají taktéž rituální koupele v lázních. Co se týče židovské tématiky, najdete tu taktéž muzeum dějin polských židů. Výstava je věnována informací, jak se židé zasloužili na obohacování polské kultury, vědy i ekonomiky. Varšava má však co nabídnout také z hlediska architektury. Za zmínku nepochybně stojí klasicistní palác Lazienki postavený na umělém jezeře rozdělujícího na dvě části. V hlavní části paláce stojí rotunda s Rubensovými a Rembrandtovými díly. Polsko je silně nábožensky založené, proto v každém městě najdete několik kostelů, které se neustále těší hojné návštěvnosti věřících. Na zpověď tu stojí fronty celé hodiny.

V absurdním dramatu Alfreda Jarryho Král Ubu se na konci setkáváme se větou: „ Nejlepší je Polsko, protože kdyby nebylo Polska, nebylo by Poláků“. O Polácích se říká, že je to hrdý a samostatný národ, který si však umí více užívat života, než například my Češi. Udělejte si čas a vydejte se poznat náš sousední národ, o kterém toho příliš mnoho nevíme.

Mapa

Poloha hotelu momentálně není k dispozici

Hlavní výhody přepravy od Vega Tour

Luxusní autobusy Vega Tour znamenají pohodlnou cestu a dopravu do oblíbených destinací
autobusy jsou vybaveny LCD monitory pro zábavu s filmy na cestách
zkušení řidiči v autobusech Vega Tour zajistí vaši bezpečnost
  • Luxusní autobusy zejména značky Setra a Mercedes-Benz do 3 let stáří s ekologickými a tichými motory a mnoha bezpečnostními systémy
  • Polohovatelná sedadla vysouvací do uličky s bezpečnostními pásy a dostatečným rozestupem sedadel
  • Zkušení řidiči s kurzy bezpečné jízdy
  • Dezinfekce všech vozů před jízdou
  • LCD monitory s možností promítání filmů během cesty
  • Klimatizace, toaleta, individuální osvětlení nad každým sedadlem

Autobusy a minibusy vybavujeme nejnovější informační technologií. Vega Tour operační centrum používá nejnovější dispečinkový a plánovací software společně se systémem on-line sledování vozů. Cestující mohou dále na palubě většiny našich autobusů využít Wi-Fi připojení k internetu zdarma a ve vybraných vozech elektrické zásuvky pro nabití svých notebooků a telefonů.