Belgie

Bruggy se zastávkou v Bruselu

25.10. - 27.10.2018
Bez stravování
Praha
2 noci
od 1 690 Kč
Detail zájezdu

Adventní sobota v Bruggách

30.11. - 2.12.2018
Bez stravování
Praha
2 noci
od 1 490 Kč
Detail zájezdu

Bruggy se zastávkou v Bruselu

15.2. - 17.2.2019
Bez stravování
Praha
2 noci
od 1 990 Kč
Detail zájezdu

Do Belgie za poznáním i čokoládou

26.4. - 1.5.2019
Snídaně
Praha
5 nocí
od 7 690 Kč
Detail zájezdu

Popis

BRUSEL

Navštivte s námi Belgii, jejíž hlavním městem je Brusel. Ten je sídlem mnoha institucí, například Evropské komise, Rady Evropské unie, nebo NATO. Neoficiálně je proto označován za „hlavní město Evropy“.
Náměstí Grand-Place je historickým jádrem města a bývá považováno za nejpůvabnější náměstí na světě. Dominantou tohoto náměstí je radnice, postavená v gotickém slohu, z 15. století, s věží vysokou 96m, na které je umístěna socha svatého Michaela, patrona Bruselu.

Manneken-Pis je soška čůrajícího chlapečka, která je symbolem hlavního města. Dále s námi navštivte Královský palác nebo třeba Bruselský park.

Za zmínku stojí ATOMIUM – model krystalové mřížky železa, zvětšený 165 miliardkrát. Jedná se o ocelovo-hliníkovou stavbu, tvořící devět velkých koulí o průměru osmnáct metrů, vážící 200 tun, spojeny jsou dvaadvaceti chodbami. Stavba se stala atrakcí v roce 1958 na výstavě Expo, po skončení výstavy měla být stavba zbourána, město však stavbu odkoupilo.

Jako poslední z mnoha zajímavých atrakcí v Bruselu zmíníme zábavní park miniatur – MINI-EUROPE. Zde naleznete asi 350 modelů evropských známých budov, ty jsou v poměru 1:25. K vidění jsou budovy dohromady z více než 80 měst a jsou umístěny na ploše 24 000 m2. K vidění jsou miniatury například ze zemí jako Belgie, Dánsko, Finko, Itálie a mnoha dalších.

BRUGGY

Město, které bývá nazýváno „Benátky severu“. Nachází se asi 90 km od Bruselu. Historické centrum je zapsané do Seznamu světového dědictví UNESCO, od roku 2000. Kromě překrásné středověké, převážně gotické architektury je možné plout po kanálech, podobně, jako je tomu v Benátkách. Plavba je oblíbenou turistickou atrakcí.

ANTVERPY

Bohaté město umění, diamantů a mody. Navštivte s námi město diamantů, kde se tento průmysl začal rozvíjet již v 16. století a zabývá se jím dodnes. Naleznete zde více než 1500 obchodů s diamanty. Město je bohaté nejen na tyto drahé kameny, ale také na umění, však tu žil slavný malíř Peter Paul Rubens, z jehož děl zde můžete obdivovat například „vztyčení kříže“ nebo „nanebevzetí Panny Marie ve stejnojmenné katedrále.

Antverpám se díky tomuto umělci nazývá „Rubensovo město“. Někdy se ale setkáte i s pojmenováním „Jeruzalém západu“ a to díky židům, kteří zde mají od 16. století velkou komunitu.

GASTONOMIE

Když se řekne „Belgická gastronomie“, každého nejspíš jako první napadnou Belgické pralinky, a není se čemu divit. Vždyť počátky výroby můžeme hledat již v 17. století. V Belgii existuje více než 2000 velkých i malých čokoládoven. Ze sladkého bychom neměli přehlížet ani další dobroty, jako třeba výtečné vafle, prodávané na ulici, servírované například s cukrem, strouhanou čokoládou, nebo šlehačkou.
Za zmínku stojí také belgické pivo, jehož nejznámější značkou je Hoegaarden.

Velmi oblíbenou celosvětovou pochoutkou jsou hranolky, které mají pravděpodobně svůj původ právě v Belgii. První zmínky jsou již z 18. století. Jsou zde většinou podávané v papírovém kornoutu s mnoha různými omáčkami.

Z hlavních jídel ochutnejte například Bruselskou specialitu Stoemp, tvoří jí šťouchané brambory, nebo bramborová kaše s vařenou zeleninou. K tomu se podává opečená klobása, nebo uzené maso.
Národním jídlem je Waterzooi – nejlépe bychom toto jídlo přirovnali k polévce, připravené z vaječného žloutku, smetany a zeleninového vývaru. Dříve se jednalo o výhradně rybí jídlo, dnes se připravuje třeba i z kuřecího masa.